Přehled vybraných článků z denního tisku o 55. zasedání MMF a Skupiny SB (od roku 1999)

 

Na zasedání MMF do Prahy asi přijede až 20 tisíc kritiků (LN, 15.2.2000)
Při jednání MMF přibude v Praze pět tisíc policistů (Právo, 11.2.2000)
Při zasedání MMF budou prázdniny (MF Dnes, 8.2.2000)
Vyžene MMF školáky z Prahy? (MF Dnes, 21.1.2000)
Policie se bojí anarchistů a už nyní se připravuje na zasedání MMF (LN, 19.1.2000)
Setkání světových finančníků se blíží, přípravy vrcholí (LN, 19.1.2000)
Co odpustí Washingtonu, neodpustí nám (Ekonom č.46/1999)
Kongres bude (Ekonom č.46/1999)
 
zpět

Na zasedání MMF do Prahy asi přijede až 20 tisíc kritiků

Až 20 tisíc aktivistů různých nevládních organizací by mohlo přijet do Prahy koncem září v době zasedání MMF a Skupiny Světové banky. Řekl to včera vládní zmocněnec pro toto zasedání Zdeněk Hrubý. Členové těchto sdružení chtějí uspořádat vlastní "alternativní" fórum a nejsou vyloučeny ani demonstrace radikálních organizací. Hrubému zástupci nevládních organizací předali svoje požadavky, mezi které patří veřejná doprava zdarma a omezení průjezdu aut městem, přístup a projevy členů sdružení přímo v Kongresovém centru a možnost provizorního ubytování. Úřady budou podle Hrubého tyto požadavky konzultovat, problémem by však mohly být finanční náklady plynoucí z rozpočtových omezení.
Lidové noviny, ČTK, 15.2.2000

Při jednání MMF přibude v Praze pět tisíc policistů

O pět tisíc policistů ze specializovaných složek bude při zářijovém zasedání MMF posílena pražská policie, jejíž stav činí v současné době zhruba šest tisíc mužů. Jak uvedl policejní prezident Jiří Kolář, na dny zasedání fondu 25. až 29. září připravuje policejní prezidium zvláštní bezpečnostní opatření. Existují totiž obavy, že se Praha v té době může stát centrem masových protestů radikálních odpůrců globalizace, které podobné akce provázejí.
Právo, žan, 11.2.2000

Při zasedání MMF budou prázdniny

V době zasedání MMF a SB v Praze budou mít od 25. do 29. září pražští žáci a studenti mimořádné prázdniny. Rozhodl tak ministr školství Eduard Zeman na žádost pražského primátora Jana Kasla. Zavřené zůstanou všechny mateřské, základní, střední a vyšší odborné školy. Opatření by mělo ulehčit zejména pražské hromadné dopravě.
MF Dnes, ČTK, 8.2.2000

Vyžene MMF školáky z Prahy?

Nejjednodušší cestou, jak pomoci průběhu zářijového zasedání MMF a SB v Praze, je podle ministerstva školství a pražského magistrátu vystěhovat na přechodnou dobu část obyvatel Prahy. Posloužit by k tomu měly mimořádné školní prázdniny, které by měly trvat od 25. do 29. září. Prázdninový provoz by podle mluvčí pražského primátora velmi pomohl především městské dopravě.

Podle ministerstva školství je k vypsání prázdnin ještě jeden vážný důvod: děti, které by se v době summitu vracely ze školy, by se prý mohly připlést i do pouličních nepokojů. S nimi počítá policie, která se už nyní připravuje na násilnosti podobné událostem z Global Street Party z minulého roku; podle členů levicových a ekologických organizací se však chystá jakýsi kontrasummit, nikoli násilnosti.

Policie o chystaných nepokojích nic konkrétního neví. "O jaké jednání že to jde? To je až v září, ne?" reagovali pracovníci tiskových odborů ministerstva vnitra a policejního prezidia. Podle zástupce šéfa protiextremistického oddělení Policejního prezidia Jiřího Dvořáčka se policie na případné nepokoje připravuje, na přesné plány je podle něj ale ještě příliš brzy.
MF Dnes, Simona Holecová a Jakub Unger, 21.1.2000

Policie se bojí anarchistů a už nyní se připravuje na zasedání MMF

Jedenáct tisíc policistů by mělo být v září nasazeno v celé Praze. Policisté totiž čekají, že se anarchisté a odpůrci globalizace budou snažit zasedání MMF a Světové banky. Policie se obává mnohem větší vlny odporu, než s jakou se setkali při zásazích proti anarchistům demonstrujícím proti globalizaci. Přesto však doufá, že protesty nebudou tak silné, jako bouřlivé demonstrace v americkém Seattlu během zasedání Světové obchodní organizace.

Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře je zajištění klidu při zářijovém zasedání významných ekonomů a obchodníků z celého světa pro policii letos největší prioritou, o konkrétních opatřeních však Kolář informace nepodal. V září by bezpečnost města mělo hlídat o pět tisíc policistů více, než je běžný stav, tedy kolem jedenácti tisíc policistů. Nejvíce policistů bylo dosud v Praze jen při návštěvě papeže, kdy na jeho bezpečnost dohlíželo asi sedm tisíc strážců pořádku.
Lidové noviny, Jan Kubita, 19.1.2000

Setkání světových finančníků se blíží, přípravy vrcholí

Letos v září bude česká metropole hostit zasedání Světové banky a MMF, kterého se zúčastní přibližně 15 tisíc hostů z celého světa. V Praze už jsou po několik měsíců rezervovány všechny "lepší" hotely, řada hotelů, kde bude většina finančníků bydlet, si také na září zvedla ceny. Přesto kapacita nestačí, a tak řada významných hostů bude muset vzít zavděk tříhvězdičkovými hotely. Běžní turisté na konci září v Praze kvalitní ubytování neseženou.

Při přestavbě Kongresového centra, která probíhá podle plánovaných termínů, vznikl sál pro 5000 lidí a další menší sály a salonky. V nově budově vznikají kanceláře pro více než 800 delegací a na ploše dvou tisíc čtverečních metrů bude pracovat moderně vybavené tiskové středisko. Zajištěn je také dostatečný počet telefonních linek, překladatelský servis, stravování a doprava účastníků zasedání.

Výroční zasedání MMF a SB se odehrávají vždy dvakrát po sobě ve Washingtonu, kde tyto organizace sídlí, a každým třetím rokem v jedné z členských zemí. Pražského zasedání v roce 2000 se zúčastní ministři financí a guvernéři centrálních bank z více než 180 zemí a všichni nejvýznamnější světoví finančníci.
Lidové noviny, Libor Budinský, 19.1.2000

Co odpustí Washingtonu, neodpustí nám

Rozhovor s pražským primátorem Janem Kaslem: Město Praha je 100% akcionářem společnosti KCP (Kongresové centrum Praha). Zodpovídá za dostavbu i budoucí využití Kongresového centra, jehož kolaudace by měla být 15.5.2000. Zatím stále chybí smlouva s Ministerstvem financí o pronájmu Kongresového centra a o dodatečně vyvolaných pracích, jde o cca 250 milionů korun. Vážnějších organizačních problémů během zasedání MMF a SB se Kasl neobává, protesty antiglobalistů očekává.
Ekonom č. 46/1999

Kongres bude

Necelých jedenáct měsíců před 55. výročním zasedáním MMF a Skupiny Světové banky se zdá, že by konání této akce nemělo nic ohrozit. Kromě pevně stanoveného termínu dostávají základní obrysy i konkrétní smlouvy s dodavateli, kteří budou jednotlivé činnosti během zasedání zajišťovat. Zasedání MMF a SB se bude konat v rekonstruovaném Kongresovém centru a v nové hotelové budově. Zatímco práce na novostavbě, která si vyžádala zatím zhruba 600 mil. korun, probíhají podle plánu, u přestavby starého Kongresového centra došlo ke skluzu a práce mají někde zpoždění až dva měsíce. Obě stavby mají být dokončeny 15. května roku 2000.

Rozpočet na přípravu zasedání je přibližně 2,8 miliardy korun, pořadatelé však počítají s tím, že investované peníze se vrátí. Jedna zahraniční společnost, která se na počátku ucházela o funkci hlavního dodavatele (tím je nyní společnost IPS), údajně vypočítala, že náklady na stavbu a rekonstrukci by neměly překročit 2,3 miliardy korun, aby bylo možno počítat s návratností. Buď jejich výpočet nebyl přesný, nebo je půlmiliarda ve vzduchu.
Ekonom č. 46/1999