E. Toussaint: "MMF a SB se chovají jako pyroman, který volá hasiče."

zpět

V úterý 28. března se v aule pražské FSV uskutečnila panelová diskuse doprovázená zvýšenou koncentrací městské policie. Na popud Zdeňka Hrubého, vládního zmocněnce pro přípravy zářijového zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) se na pódiu za diskusním stolem sešli: Zdeněk Hrubý, Tom Dawson (zástupce za MMF), Mats Karlsson (zástupce za SB), Martin Potůček a Lubomír Mlčoch (zástupci akademické obce), po levici moderátora Tůmy potom Petr Hlobil (CEE Bankwatch), Pavel Přibyl (hnutí DUHA) a Eric Toussaint (prezident "Komise pro anulaci dluhu třetího světa"), který se panelu zúčastnil na pozvání iniciativy INPEG - Praha 2000.

INPEG neúčastí žádného ze svých členů demonstroval nesouhlas s taktikou MMF/SB, která spíše plní úkol public relations a okázalého proklamování snahy o demokratický dialog, přičemž samotné fungování těchto institucí demokratické není. Druhým důvodem pak byla snaha nepodpořit objevující se rozdělování odpůrců politiky MMF/SB na skupiny komunikující a ty, které dialog odmítají.

Karlsson ve svém vystoupení odhodlaně prohlásil, že všichni musí vědět, že problémem číslo 1, na který se teď SB soustředí, je potlačení chudoby nejdéle do roku 2050, mezi dalšími potom pokračování v otevřeném dialogu s nevládními organizacemi a prolomení tabu korupce. Jeho sebevědomý, o zodpovědnosti k chudým celého světa svědčící výraz mu z tváře brala některá vystoupení oponentů, mezi jinými Hlobilova úderně zpracovaná věcná argumentace o projektech brettonwoodských institucí (např. "Chiraq Early Oil Project" jako jeden z aktérů vraždění v Čečensku). S lehkými obtížemi anglicky hovořící Toussaint, pro kterého nebyl pořadateli údajně z důvodu omezených finančních prostředků zajištěn překladatel z francouzštiny, připodobnil MMF/SB k člověku, který sice záslužně volá k požárům hasiče, oním pyromanem je však on sám.

Útoky na nedemokratičnost rozhodování o projektech MMF/SB odráželi jejich zástupci argumenty o tom, že všechny akce prováděné či chystané jsou prezentovány na webových stránkách a všichni jsou stále vyzýváni, aby se na diskuzích podíleli. Zde se vnucuje otázka, jak "rozsáhlé" a "nevyčerpatelné" možnosti přístupu k internetu asi mají obyvatelé zemí třetího světa, které jsou postiženy politikou MMF/SB nejvíce…

Opakované zaklínání se MMF/SB, jak jsou si vědomy svých nedostatků, pracují na jejich vylepšování i jak se snaží vést dialog s nevládními organizacemi, se setkalo se "souhlasem" E. Toussainta. Dodal však, že jediné chyba je v tom, že toto slýchá na podobných prezentacích již deset let a skutečnost se stále nemění. Podle něj se chyby stále opakují, za diskuze s opozicí se utrácí obrovské sumy peněz, což je bohužel zbytečné, neboť jejich návrhy nejsou brány v potaz.

Poté, co zástupci MMF/SB vysvětlili, jak se snaží co nejefektivněji pomáhat v boji proti AIDS, chudobě a negramotnosti, protestovali odpůrci ekonomické globalizace zdviženými nesouhlas vyjadřujícími nápisy BLA BLA. Toussaint považuje ujišťování MMF/SB za iluzorní, jelikož zmíněné instituce podle něj zamítnutím odpuštění dluhů znemožňují zemím "jihu" investovat do problematických oblastí zdravotnictví a školství, jen jim namísto toho nabízejí půjčky stále nové, čímž je udržují v kruhu závislosti.

Protože dosavadní informování denního tisku je možné shrnout jako jeden velký kontrast mezi záplavou informací o očekávaném násilí a zvyšování počtů policistů na straně jedné a naprostým nedostatkem informací o politice brettonwoodských institucí, jejich projektech a vlivech nejen na Českou republiku na straně druhé, došlo i k diskusi o případných násilných akcích. Zatímco Hlobil trvá na tom, že ten kdo vyvolává pocit očekávání násilných demonstrací, je vláda a policie, Hrubý se zaštiťuje vlastními informacemi. Do Prahy se údajně chystá na 20 tisíc zahraničních aktivistů, u nichž se očekává podobné chování jako na zasedání Světové obchodní organizace (WTO) v Seattlu. Hrubý dále usuzuje "něco" i z toho, když někteří aktivisté odpovídají mlčením na otázku, jaké akce chystají. Na dotaz po konkrétních krocích, např. podaných trestních oznámeních na násilníky, Hrubý odpověděl, že nic takového nepodniká. Mlčoch zareagoval poznámkou o nebezpečí sebenaplňujícího se proroctví, totiž bude-li se o násilných akcích stále mluvit, nakonec k nim dojde.

V závěru panelové diskuse vyjádřila většina zúčastněných uspokojení nad jejím průběhem a Karlsson řekl, že toto setkání nebylo poslední a označil jej stejně jako všechny probíhající na této úrovni za přínosné. E. Toussaint pak jen znovu vyjádřil svou skepsi.

Po skončení panelu poskytl E. Toussaint několik rozhovorů a spolu s T. Dawsonem se zúčastnil zpravodajské relace "21".

Tereza Brůchová