Aktivisté zadrženi na hranicích

13. září 2000
(ke stažení jako rtf)


zpět

Dnes okolo sedmnácté hodiny byli na česko-německých hranicích v Hřensku zadrženi členové kolektivu Rampenplan.Jedná se o tři Holanďany a jednoho Američana. Jeli do České republiky, aby zajistili vaření na akčním kempu pořádaném Iniciativou proti ekonomické globalizaci (INPEG). Rampenplan jsou skupinou, která při různých protestních akcích zajišťuje stravu jejich účastníků, přičemž vaří zásadně vegansky a využívá organicky vypěstovaných surovin.

Do České republiky nebyli vpuštěni z důvodu absence známky v jejich pasech. Okamžitě dostali do pasu razítko "Nežádoucí osoba", i když je tento postup dle českých zákonů neadekvátní. Poté si známku na hranicích koupili, ale vzhledem k onomu razítku ani nyní nebyli vpuštěni. Celníci jako dobu, do které nesmí na území ČR vstoupit, uvedli konec září. Je zřejmé, že se jedná o nelegitimní praktiky české policie usilující o snížení počtu lidí, kteří by mohli protestovat proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze.

Do celého případu se již nyní zapojuje holandská ambasáda a zítra o něm bude jednat holandský parlament. INPEG tyto praktiky české policie považuje za zcela nelegitimní a shledává v nich porušování základního lidského práva na vyjádření odlišných názorů, než jaké prezentuje současný establishment.

Informace: Alice Dvorská 0604/556 309
Rampenplan 0031 653 722 750