Občanské sdružení, Obrana životního prostředí, Pražského 28, Praha 5
Proč svoláváme v září v Praze demonstrace
11. září 2000
(ke stažení jako rtf)


zpět

Hlavní důvody, které nás vedou k diskusím, odporu a k demonstracím spočívají v tom, že máme zcela jiné žebříčky hodnot, než nadnárodní společnosti, MMF a Světová banka.

Jde o konflikt dvou světů. My vycházíme z evropské křesťanské kultury a z civilizačních hodnot, které naši oponenti popírají. Nám jde o ochranu přírody, krajiny a kulturních památek a sounáležitost s nimi. Dáváme přednost principům trvale udržitelného života a opatrnosti v zásazích do přírody a společnosti. Žádáme kvalitativní rozvoj společnosti, rozvoj vzdělání, kultury a uvědomělou skromnost, návrat demokracie a samosprávy.

V důsledku aktivit nadnárodních společností, z části financovaných MMF a SB, dochází k drancování přírody a surovin, zejména v rozvojových zemích, k nucenému přesídlování statisíců obyvatel, k finanční podpoře nedemokratických režimů a k vydírání zadlužených rozvojových zemí. Obáváme se, že našim oponentům jde o totální převrácení žebříčků hodnot, stavění peněz na první místo, propagaci konsumní společnosti, o krátkodobé zájmy na úkor budoucích generací a nakonec o totální moc nad všemi oblastmi života. V jejich zájmu jsou zakazovány a policií napadány demonstrace, na které mají občané právo podle Listiny základních práv a svobod.

Globální finanční trhy vnucují svá pravidla, své zákony a nařízení celé planetě. Národní a původně demokratické státy už nemají sílu odolat. Parlamenty a státní orgány se staly loutkami v rukou nadnárodních společností, vojenská a policejní represivní moc už neslouží občanům, ale anonymním společnostem, které nikdo nezvolil a které se ujaly moci jen díky penězům.

Proto svoláváme tyto demonstrace:

V Praze 1
v ulici Na Příkopě mezi Můstkem a Dětským domem (Havířskou) ve dnech 24.9. až 28.9. každý den od 15 hod. Na tuto demonstraci po projevech řečníků bude 25. až 28.9. navazovat pouliční průvod ulicemi Na Příkopě, Havířská, Ovocný trh, Celetná, Štupartská, Malá Štupartská, Masná, V kolkovně, Široká, Žatecká, Mariánské náměstí, Platnéřská, U radnice, Malé náměstí, Karlova, Husova, Jílská, Vejvodova, Michalská, Havelská, Melantrichova a Na můstku, kde bude průvod ukončen asi v 19 h. Dne 24.9. bude jiný program. Z Příkop jde průvod na Letnou spolu s průvodem, ohlášeným Ondřejem Slačálkem.

V Praze 2 (a v Praze 4)
na Vyšehradě. Sejdeme se ve dnech 25.a 28.9 v 15 hodin v ulici K rotundě a ve dnech 26. a 27.9 již v 8 hodin tamtéž. Po projevech jsme ohlásili průvody ve skupinách o 50 lidech po parkových cestách v rámci areálu Vyšehradu.
V odpoledních hodinách má navazovat opět denně další pouliční průvod, který je plánován ulicemi K rotundě, V pevnosti, Lumírova, Na Bučance a zpět do ul. K rotundě. Zatím tento průvod byl obvodními úřady MČ Praha 2 a 4 zakázán. Čekáme na rozhodnutí Městského soudu. Další plánovaná demonstrace 40 osob je nahlášena do parkových cest pod Kongresovým centrem mezi ulicemi Na Bučance, Nuselským mostem a Čiklovou. Opět po úředním zákazu čekáme na rozsudek Městského soudu.

Zveme demonstranty příbuzných názorů. Ti, kteří chtějí promluvit, zavolejte nebo pošlete e-mail. Dále žádáme každého slušného člověka o pomoc s pořadatelskou službou. Ozvěte se. Dávejte nám také vtipné náměty na transparenty. Kdo by měl k zapůjčení přenosné reproduktory s elektrickým zesilovačem nebo jinou zvukovou techniku, prosím ozvěte se. Děkuji.

Za svolavatele občanské sdružení
Obrana životního prostředí
Pražského 28, Praha 5
Václav Drbohlav, předseda a statutární zástupce
Tel. 0602207397
E-mail: v.drbohlav@atlas.cz

V Praze dne 11.9.2000