INPEG - Iniciativa proti ekonomické globalizaci
Nepodporujeme vyvolávání jakéhokoliv násilí proti lidem, zvířatům či majetku. Zároveň podporujeme demokratické právo občanů na shromažďování. Nesouhlasíme s jakýmikoli opatřeními úřadů směřujícími k tomu, znemožnit lidem užití tohoto práva.


Zpráva o průběhu a výsledcích 54. výročních zasedání MMF a SB
a o účasti české delegace

(ke stažení jako rtf)

zpět

Padesáté čtvrté společné zasedání Rad guvernérů Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) se konalo ve Washingtonu ve dnech 28. až 30. 9. 1999 (dále jen AM1999). Zúčastnila se jich česká delegace vedená místopředsedou vlády a ministrem financí Pavlem Mertlíkem, guvernérem SB za Českou republiku. Dalšími členy byli Josef Tošovský, guvernér ČNB a guvernér MMF za ČR, dále první náměstek ministra financí a alternát guvernéra MMF za ČR Jan Mládek, viceguvernér ČNB a alternát guvernéra SB za ČR Oldřich Dědek a také náměstek místopředsedy vlády Zdeněk Hrubý, krátce před Výročními zasedáními 1999 jmenovaný zmocněncem vlády ČR pro přípravu Výročních zasedání Rad guvernérů SB a MMF v Praze v roce 2000 (dále jen AM2000).

I. Obecně

Výročních zasedání se zúčastnilo 182 členských zemí a předsedal jim Mahesh Acharya, ministr financí Nepálu. AM1999 proběhla v době postupující obnovy ekonomik zasažených finanční krizí. Obnova ekonomik postižených krizí byla vedle oddlužení nejchudších rozvojových zemí také hlavním tématem jednání jak plenárního zasedání, tak i předcházejících jednání Interim Committee, poradního orgánu MMF (26.9.1999) a Development Committee, společného výboru MMF a SB pro zajišťování a převod zdrojů rozvojovým zemím (27.9.1999).

Michel Camdessus, generální ředitel MMF ocenil úsilí o nastartování ekonomik po proběhlé krizi a také spolupráci všech zúčastněných. Ggenerální ředitel MMF vystoupil s požadavkem na rychlý a razantní postup kupředu při budování nové architektury mezinárodního finančního systému, důraz pak položil na transparentnost a zvýšeníi stability finančního sektoru.

Na problematiku nalezení východiska z krize navázal i James D. Wolfensohn, prezident SB, který poukázal na údaje statistik o světové chudobě a připomenul, že hlavním cílem skupiny SB je boj proti chudobě. Podle něj je za dosažení tohoto cíle nutné bojovat ve spolupráci se všemi zainteresovanými. Zde navázal president Světové banky na projekt presentovaný na letošních jarních zasedáních poradních výborů Rady guvernérů nazvaný Všeobecný rozvojový rámec (Comprehensive Development Framework), jehož hlavní ideou je právě spojení úsilí SB, vlády dané země a všech nevládních organizací v boji proti chudobě. Tento projekt byl pilotně spuštěn ve třinácti zemích.

Plenární zasedání dospělo ke konsensu v bodu pomoci nejchudším zemím, a to formou razantnějšího oddlužení. Tento závěr potvrdil ve svém vystoupení prezident USA Bill Clinton, který přislíbil, že povede svoji vládu k tomu, aby odpustila nejchudším a nejzadluženějším zemím 100% jejich dluhu, pokud se tyto země zaváží, že použijí tyto prostředky k financování základních lidských potřeb. Obdobný závazek vyslovil později i britský ministr financí Gordon Brown.

II. Jednání české delegace s představiteli MMF a SB

Základní jednání souvisela přímo s Výročními zasedáními MMF a SB. Byla to nejprve schůzka konstituence, na níž se projednával rámcový přístup společný zemím konstituence k aktuálním prolémům v obou brettonwoodských institucích a dále účast našich představitelů u brettonwoodských institucí na otevřené části jednání výše zmíněných poradních výborů Rad guvernérů MMF a SB (Interim Committee a Development Committee). Poté následovalo plenární zasedání, jehož se zúčastnila většina české delegace.

Následně vedení české jednalo s oběma nově jmenovanými tajemníky brettonwoodských institucí, a to především o aktuálních otázkách přípravy AM2000. Tajemníci jsou nejvyššími funkcionáří SB a MMF přímo zodpovědnými za přípravu výročních zasedání. Oběma byl představen vládní zmocněnec pro AM2000 Zdeněk Hrubý. V této souvislosti byla zmíněna určitá obava z eventuálních akcí, které jsou každoročně připravovány a koordinovány na mezinárodní úrovni proti nadnárodním mezinárodním institucím (MMF/SB).

III. Jednání MF ČR

Jedním z nejdůležitějších jednání české delegace bylo setkání s viceprezidentem SB pro region Evropy a Střední Asie Johanem Linnem, který má mj. na starosti technickou pomoc členským zemím v regionu, přičemž ČR je příjemcem velmi významného objemu této technické pomoci. Na schůzce s Johanem Linnem se hovořilo o klíčových prioritách české vlády v technické pomoci poskytované Světovou bankou a o aktuální situaci v jednotlivých větších projektech. Jedná se především o řešení problematiky skrytých, resp. potenciálních dluhů, o střednědobém fiskálním rámci a o otázkách restrukturalizace českého podnikového sektoru včetně špatných úvěrů u komerčních bank a právního rámce pro restrukturalizaci. Odděleně pak proběhlo jednání mezi zástupci MF ČR a pracovníky IFC (International Finacial Corporation, součást SB zaměřená na podporu soukromého sektoru v členských zemích). Jednalo se o aktuálních problémech týkajících se vztahů IFC s ČR, zejména o projektech Nová Huť Chemopetrol a Union Banka. IFC vyjádřila eminentní zájem o urychlenou doprivatizaci příslušných podniků a o nalezení strategických partnerů.

Ministr financí Pavel Mertlík se setkal s viceprezidentem Evropské investiční banky (EIB) Wolfgangem Rothem. EIB je bankou EU a je v současné době největším poskytovatelem úvěrů České republice: podmínky těchto úvěrů, ať už se státní garancí nebo bez ní, jsou velmi výhodné a blíží se podmínkám pro členské země EU. Předmětem jednání byly předpokládané aktivity v ČR v nejbližší době a připravovaná restrukturalizace Konsolidační banky (KOB je příjemcem úvěrů od EIB na velké infrastrukturní projekty v ČR). Ministr financí se též setkal s prezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Horstem Köhlerem, a to jako českou vládou nově jmenovaný guvernér EBRD. Předmětem jednání byly současné a bezprostředně budoucí aktivity EBRD v ČR, zejména případná účast EBRD na privatizaci státních podílů ve velkých českých bankách a na činnosti Revitalizační agentury.

První náměstek Jan Mládek se zúčastnil jednání na US Treasury (ministerstvo financí USA), kde informoval zástupce ministerstva o celkové ekonomické situaci ČR, o hlavních problémech české ekonomiky a směrech předpokládaného vývoje. Představitelé MF ČR dále absolvovali řadu setkání se zástupci velkých komerčních, resp. investičních bank. Zvláštní kapitolou byla jednání s bankami, které byly vybrány jako strategičtí partneři pro privatizaci státních podílů ve velkých českých bankách (Merill Lynch pro Českou spořitelnu a Goldman Sachs pro Komerční banku). Při těchto jednácních se konfrontovaly představy české vlády o harmonogramu dalšího postupu privatizace s představami těchto bank. Další banky zpravidla nabízely své služby české vládě.

IV. Jednání ČNB

Delegace ČNB byla vedena guvernérem Tošovským. Kromě účasti na oficiálním programu výročních zasedání MMF/SB členové delegace uskutečnili jednání s řadou nejvýznamnějších finančních domů a ratingových agentur a s představiteli MMF, SB a s některými vybranými centrálními bankami zemí usilujících o vstup do EU.

Jednání s představiteli MMF/SB se týkala zhodnocení hospodářského vývoje ČR a možnosti zapojení IFC do připravované restrukturalizace bank. Při jednání s představiteli bankovních a investičních domů a s ratingovými agenturami se zájem soustředil na otázky hospodářského a politického vývoje v ČR, na privatizaci bank a revitalizaci průmyslu s možností eventuálního zapojení těchto institucí, na hodnocení situace na finančních trzích s ohledem na možnosti vstupu na trh (emise obligací), řešení nesplacených pohledávek v Rusku a v dalších zemích. Mezi hlavními partnery delegace ČNB na letošním zasedání byly Erste Bank, NM Rotchild, Caisse de Depots et Consignations, Deutsche Bank, Banque National de Paris, Paribas, Sumitomo, Commerzbank, Salomon Smith Barney, ING Barings, Hypovereinsbank, Chase, NatWest, Daiwa International, Lehman Brothers a další.

V. Doprovodné akce

Současně s AM1999 probíhá řada akcí, které využívají přítomnosti čelných představitelů jak státních, tak soukromých finančních kruhů. Ministr financí Pavel Mertlík vystoupil s projevem na výročním zasedání IFF (Institute of International Finance). IIF je neziskovou organizací velkých komerčních bank, která pro členské banky provádí analytickou a prognostickou činnost; všechny největší banky jsou členy IIF. První náměstek ministra financí Jan Mládek vystoupil v panelové diskusi na konferenci o nových tržních ekonomikách pořádané v návaznosti na AM 1999 společnosti Euromoney v New York City. Jako oficiální doprovodný program AM1999 se uskutečnila ve Washingtonu celá řada odborných seminářů.

VI. Technická mise na přípravu AM2000

Tzv. "technická mise" (TM) měla specifické úkoly spojené s přípravou AM2000. Byla složena převážně ze zástupců MF - Organizační centrum pro uspořádání výročních zasedání MMF/SB v Praze v roce 2000 (OC), Výkonného organizátora (sdružení čtyř soukromých firem), zástupců Kongresového centra Praha, a.s. a příslušných složek Ministerstva vnitra ČR..

Úkolem TM bylo prezentovat ČR na výstavě EXPO 99 pořádané v rámci AM1999 a pozvat účastníky AM1999 na AM2000 do Prhy. Pro tento účel byl vybudován prezentační stánek, na kterém byly k dispozici propagační materiály speciálně zpracované pro tuto akci a další materiály získané z České centrály cestovního ruchu, hlavního města Prahy, Pražské informační služby aj. Kromě toho zajistila TM tiskovou konferenci pro místopředsedu vlády a ministra financí Pavla Mertlíka, vládního zmocněnce Zdeňka Hrubého a primátora hlavního města Prahy Jana Kasla.

TM také organizovala koktejl ČR, jehož hostiteli byli místopředseda vlády a ministr financí Pavel Mertlík a guvernér ČNB Josef Tošovský, který proběhl v prostorách vyhrazených pro konání AM1999. Bezprostředním účelem TM však byla jednání se Společným sekretariátem MMF/SB, během nichž byly vyjasňovány další detaily související s přípravou AM2000. Kromě toho byl prováděn velmi podrobný monitoring a dokumentace příprav AM1999, samotného průběhu a likvidace této akce. Pro informaci o podrobnostech týkajících se příprav AM2000 bude předložen vládě v prosinci 1999 vládním zmocněncem samostatný materiál.

INPEG - Iniciativa proti ekonomické globalizaci
 

 

http://inpeg.ecn.cz

english version

e-mail:
antimmf@hotmail.com

tiskový mluvčí:
0604/556309
0604/384452 (angl.)

© 2000 INPEG